Historie a tradice

Původ tohoto ozdobného pečiva je tradován do městečka Vizovice na Valašsku. Brzy se ovšem rozšířilo i do dalších krajů. Jeho výrobou prosluli zejména pekaři Lutonští. Z vizovického pečiva byly zhotovovány zejména ozdoby vánočních stromků a svícny na stůl, hračky pro děti z chudších rodin, kde nebyly peníze na dřevěné a také betlémy, tradiční symboly Vánoc. Prodávalo se nejčastěji na různých poutích a jarmarcích, kde sklízelo velký úspěch.


Těsto pro výrobu tohoto pečiva se dělalo z té nejhorší mouky, která obsahovala hodně lepku. Bylo zdobené různým kořením, mašličkami a slámkami. Formovaly se nejrůznější tvary, především zvířátka a figurky které měly svůj symbolický význam a kterých si na Valašsku cenili a uctívali je. Kohoutek například přivolával štěstí, labuť označovala lásku a rak chránil před neštěstím.. Lidé věřili, že se symboly v průběhu roku vyplní.

Dnes už tato umělecká tvořivost pomalu mizí, ale stále přetrvává především v moravských krajích, kde je stále nedílnou součástí Vánoc, Velikonoc, masopustů a dalších svátků a oslav. 

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky